EN GÜZEL SÜNNET MEVSİMİ

Sünnet Zamanı…

Sünnet için en iyi mevsim hangisidir.

Sünnet zamanını belirlemek ebeveynlerin  elinde olduğu için çocuklar bu işe karışmazlar. Ebeveynler karar alırken aşağıdaki kriterlere göre karar almalıdırlar.

  1. Çocuğun Okul Durumu

Eğer çocuk okuyorsa ve sünnet olacaksa o zaman okulundan geri kalmaması için seçilen tarih ya yaz dönemi olmalı yada sömestre dönemi olmalıdır. Sünnet organizasyonu en az düğün kadar kapsamlı ve yorucu olduğundan dolayı doğru tarihi seçmek çok önemlidir. Belki sünnet olacak çocuk okul yaşı gelmemiş olabilir fakat kardeşlerinden okula devam eden olacağından dolayı yine de sünnet düğününü yaz aylarına getirmek en iyisi.

  1. Ramazan Ayının Takibi

Sizlerin de bildiği gibi ramazan ayı artık yaz mevsimine denk gelmektedir. Sünnet düğününü yaparken ramazan ayının hangi günlere denk geldiğini iyi inceleyip ona göre sünnet hazırlıklarına başlamak gerekir. Ramazan ayında sünnet organizasyonu pek tercih edilen bir durum değildir. Bu yüzden ramazan ayı içerisinde sünnet düğünü yapılmasını pek önermiyoruz.

  1. Tatil

Ülkemizde genellikle Temmuz ayı tatil ayı olarak bilinir. Sünnet düğünü yapacaksanız bu aya denk getirmemenizi öneririz. Düğüne davet ettiğiniz birçok aile düğüne katılamayıp “tatildeyiz, köye gidiyoruz, yurt dışındayız, yazlıktayız” gibi mazeretler göstereceklerdir.

  1. Akrabaların Programları

Özellikle yakın akrabaların sünnet tarihine denk gelen programlarını iyi bilmek gerekir. Sünnet düğünü yapacağınız tarihti yakın akralar ( amca, dayı, hala, anneanne, büyükbaba ) ile paylaşarak onların bu tarihlerde bir programı olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer bir programları varsa henüz tarihi kesinleştirmediğinizden dolayı bir iki hafta kaydırabilir ve programınızı yapabilirsiniz.

  1. Çakışan Davetler

Ani karar verip bir anda sünnet yapmaya karar verdiğinizde o tarih için eş, dost akrabalardan birinin de düğünü, nişanı, sünneti, daveti olabilir işte bu yüzden davetlerin çakışmamasına önem vermelisiniz.

  1. Düğün yapılacak olanların doluluk oranı.

Sünnet yapmaya karar verdiniz tüm şartlar uygun fakat düğünü yapacağınız yer müsait mi acaba. Belki başka biri sizden önce mekanı tutmuş ve o gün için dolu. Tarihi kararlaştırdıktan sonra mekânı da ayarlayıp kaparo vererek davetinizi kesinleştirmelisiniz.

  1. Aciliyet

Tüm bu yukarıda okuduklarımızın dışında eğer doktorunuz çocuğunuzun acilen sünnet olmasını öneriyorsa siz sünneti yapın düğünü sonra istediğiniz zaman yaparsınız.

Benzer Yazılar

sunnet-organizasyonu
sunnet
sunnet mevlidi
0 cevaplar

Cevapla


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir