sunnet-konvoyu

Sünnet Konvoyunun Önemi

Sünnet konvoyu geleneklerimizde sünnet çocuğunun at ile araba ile mahalle mahalle dolaştırılması ve eşe dosta “ey ahali düğünümüz var, sizleri de bekleriz ” haberinin verilmesi anlamına gelmektedir. Konvoy ne kadar uzun yani kalabalık olursa eş, dost, çevre o kadar geniş anlamına gelmektedir. Yani bir bakıma tırnak içinde hava atma durumudur.  Tüm arabalar sünnet konvoyu için tertemiz yıkanır paklanır, parlatılır ve aynalarına balon ile birlikte havlular bağlanır ki tur atmaya hazır olsun. Sünnet arabası zaten başka bir hikaye. Çocuk için özene bezene hazırlanır ve süslenir hatta mevsim şartlarına göre üstü açık bir araba seçilir, kıyafetini giymiş sünnet çocuğu arabaya binip halkı selamlar. Ne harika bir duygu şimdi canım çekti işin içinde ikinci kez sünnet olmak olmasa bu duygu yaşamaya değer.

Sünnet konvoyunun aile ve çevre bakımından ne kadar önemli olduğunu gördük ama asıl çocuklar için önemi. Sünnet konvoyu çocukların en büyük eğlencesidir. Konvoyu gören çocuklar neşelenir ve bambaşka duygular içine girer. Sünnet çocuğunu sünnet olmadan önce bu konvoyu başka çocuklarda gördüğü için özenir ve kendisine de böyle bir konvoy hazırlanmasını ister. Balonlar ile süslenmiş süper bir araba, eş dost hepsi bir arada arabalarla turluyorlar, bütün erkek çocukları için harika bir duygudur. En önde en süslü araba tabi ki sünnet çocuğunun içinde olduğu arabadır. Bu bile hayal kurmak için yeterlidir.

Sünnet konvoyu çok güzeldir ama bazen işin içine yanlışlıklar girebilir. Arabaları kullanan gençler yarış yapmak isteyebilir yada düğünden önce alkol almış bazı kendini bilmezler hızlı araç kullanarak hem konvoyu hem de konvoyu gözlemleyen kişileri riske atabilir. Bu tür sıkıntılar yaşamamak için önceden önlem alıp bu tür taşkınlıklar, yanlışlıklar yapacak kişileri konvoya almamak gerekir. Ayrıca birde konvoy sırasında atılan silahlardan bahsetmeden geçmemeliyiz. O güzelim düğüne, o güzelim çocuğun hayalini kurduğu sünnet merasimine ne bir silah nede bir kan yakışmaz. Bu konuda sıkı önlem alıp balkondan izleyen minik bebeleri, diğer çocukları ve aileleri riske atmamak gerekir.

En uzun konvoyun sizin konvoyunuz olması dileklerimle.

Kırmızı Burun

Benzer Yazılar

sunnet-arabasi-susleme-fiyatlari
sunnet-arabasi
sunnet-arabasi
sunnet-konvoyu
0 cevaplar

Cevapla


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir