Sünnet Mekanı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

sunnet-mekanlari

Geleneksel adet ve törenlerimiz arasında önemli bir yere sahip olan sünnet organizasyonu için kapalı ve açık alan seçeneklerine sahip mekanları bulmak mümkündür. Sünnet mekanı sünnet için en önemli konudur. Sünnet düğünü yapılacak olan mekana düğün gününden önce gidilip araştırılması, sünnet düğünü mekanının masa sandalye ve balon  süslemeleri için mekan sahibi ile görüşülmesi gerekiyor. Sünnet mekanını önemsemeyip herhangi bir mekan tercihi yapmamak gerekir; çünkü ileride çocuğunuza ve misafirlerinize bırakacağınız güzel anı ve hatıralar olmalıdır. Sünnet mekanını belirlemeden önce nasıl bir organizasyon yapacağımıza karar vermeliyiz. Çünkü sade bir tören ile kalabalık abartılı yapılacak olan tören bir değildir.

Sünnet törenimiz için katılımcı sayısını belirlemeliyiz. Katılımcı sayısına göre mekanı seçeceğiz. 200 kişilik bir davet listesi için 150 kişilik bir mekanı seçmek yanlış tercih olacak ve misafirlerimizi ayakta bırakmış olacağız böylece mahcup duruma düşebiliriz. Bizler bu özel günlerin dört dörtlük olmasını, sorunsuzca halledilmesini isteriz, bu nedenle önceden belirlenip planlı bir çalışma yapmalıyız.

Sünnet mekanını belirlerken bir diğer aşamada mekanın havaya uygunluğudur. Özel ve yoğun gününüzde mekan bulamamak ve telaşeye girmemek isterseniz de bir organizasyon firmasıyla anlaşarak her şeyi devredebilirsiniz. Organizasyon şirketi mekanın tutulmasından, yemeğine kadar destek olmaktadır. Eğer tören kış aylarında yapılacaksa mekanın mutlaka kapalı olup ısıtıcılarının bulunması ve misafirlerinin üşümemesi düşünülmelidir. Yaz aylarında yapılacak olan tören de mekanın açık bir mekanda teknede, havuz yada göl başında açık alan yerlerde rahatlıkla yapılması seçenekler arasındadır.

Sünnet mekanın da diğer bir belirlememiz gereken nokta düğünün yemekli yapılıp yapılmayacağıdır. Yemekli bir organizasyonda mekanının en ince detayına kadar araştırılması gerekir. Her mekanda catering olanağı yoktur ve beğendiğimiz bir mekanda catering olmaması sıkıntı yaratabilir. Sünnet mekanını tercihe göre istediğiniz şekillerde süsletebilirsiniz, sünnet çocuklarının temsilen genelde mavi tonlar kullanılmakta ve hoş durmaktadır.

Sünnet mekanı için aileler sünnet düğünü olması nedeniyle çocuklara yönelik eğlenceleri ön planda tutarak eğlenceli bir tören geçirilmesini sağlarlar. Yapılacak olan organizasyon dini bir törenle yapılacaksa eğer mekanda ki ses sistemleri ona göre ayarlanmalıdır. Dilendiği takdirde mekana semazen, ilahiler grubu, tasavvuf grubu gibi gösteriler olabilir. Sünnet mekanına balon, sandalye masa süsleme kapı girişi süsleme gibi mekanın görselliğini ön planda gösterecek her şeyi planlamalıyız. Sünnet organizasyonumuzun istediğimiz gibi ve misafirlerinde memnun kalmasını istiyorsak mekanın seçimi çok önemlidir.

Benzer Yazılar

sunnet-mekanlari
0 cevaplar

Cevapla


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir