sunnetdugunu

HAYALİNİZDEKİ NASIL BİR SÜNNET DÜĞÜNÜ

“Ben her işin üstesinden gelirim” düşüncesinde olanlardansanız, tüm sünnet organizasyonunu siz üstlenecek , A’dan Z’ye her şeyi siz tasarlayacaksınız demektir. “Hayatın bana sağladığı kolaylıklardan yararlanacağım” diyorsanız da bir organizasyon firması ile anlaşıp, neler istediğinizi söyledikten sonra her şeyi onların profesyonel ellerine bırakarak, gerektiğinde müdahale ederek, işin keyfini sürmeye odaklanabilirsiniz.

Sünnet düğünü davetleri, yetişkinler kadar çocuklarında en güzel şekilde ağırlanması ve eğlenmelerini gerektirir. Dolayısıyla sünnet organizasyonu planlarken sünnetin “esas oğlanı” minik arkadaşlarını da düşünmek gerekir. Sadece yetişkinlerin eğlendiği, çocukların sahne dışına itildiği bir sünnet organizasyonu, miniklerin hafızasında hoş bir anı olarak hatırlanmayabilir.

Organizasyon firması ile çalışırken ne istediğinizi iyi anlatmalı ve karşı tarafın sizi anladığından emin olmalısınız. Organizasyon firmaları, bu işten uzmanlaşmış olduklarından, isteklerinizin ne derecede gerçekleştirilebilir olduğunu söyleyeceklerdir; bunu dikkate almalısınız.

Düğünde moralinizi bozacak kötü sürprizlerle karşılaşmamak için sünnet düğünü organizasyonunuzu düzenleyecek firmayla koordineli çalışmalı, hatta mümkünse alacağınız hizmetleri, kullanılacak ürünleri birebir görmelisiniz.

Peki Organizasyon türleri arasından sizin seçiminiz hangisi olacak ? Hangi organizasyon türünde, ne gibi etkinlikler düzenlediğine birlikte bakalım.

DİNİ SÜNNET ORGANİZASYONU

İslami geleneklere uygun olarak düzenlenen bu tarz sünnet organizasyonları, davetlilerin sünnet yemeği verilmesinin yanı sıra çeşitli gösteriler ve eğlenceleri de içerir. İsteğe göre büyüklerden ya da çocuklardan oluşan semazen ekibi, mehter takımı, yeniçeri ve ilahi ekibi görev alır. Çocukları eğlendirmek için organizasyona Karagöz – Hacivat gösterisi, palyaço ve animasyon şovu da dahil edilebilir. Gelenekselliğin hakim olduğu bu tarz sünnet düğünlerinde pamuk şeker, Osmanlı macunu gibi nostaljik sokak satıcıları ambiyansı da yaratılabilir. Çocuklar organizasyon yetkileri tarafından eğlendirilirken, yetişkinlere mevlit dinleme imkanı sağlanır.

SALONDA YEMEKLİ SÜNNET ORGANİZASYONU

Bu tarz organizasyonlar, hem gelenekselliği hem de günümüz düğün anlayışını birleştirir. Süslenmiş bir salon, giydirilmiş masa ve sandalyeler, müzik ve DJ seti, organizasyonun olmazsa olmazlarıdır. Sünnet çocuğunun mehter marşı eşliğinde ve yeniçeri askerleri tarafından görkemli bir tahtla taşınarak sünnet alanına getirilmesi, bu şekilde masaların arasında gezdirilerek davetlileri selamlaması sağlanabilir. Işık ve konfeti gösterileri; Pamuk şeker, Patlamış mısır, Osmanlı macunu, Osmanlı şerbeti ikram arabalarının sünnet alanında dolaşması; Karagöz – Hacivat, Nasrettin Hoca, Sihirbaz, Palyaço ve Semazen gösterileri, düğün sahiplerinin isteğine göre organizasyona dahil edilebilir.

EVDE SÜNNET DÜĞÜNÜ

Evinizin büyüklüğü uygunsa ya da geniş bir bahçeniz varsa, salon kiralamadan sünnet organizasyonu yapabilirsiniz. Pek çok organizasyon firması, ses ve ışık sistemi, sünnet çocuğu tahtı, masa ve sandalye gibi sünnet düğünü gereçlerini kiraya veriyor. İsteğe göre organizasyonu daha geniş tutarak, içine palyaço ve animasyon gösterisi gibi çocukları eğlendirmeye yönelik detaylar ekleyebilirsiniz. Evde yemekli bir sünnet yapmayı düşünüyorsanız, birlikte çalıştığınız organizasyon firmasının tavsiye edeceği ya da sizin seçeceğiniz bir catering firmasıyla anlaşarak, evde yemek hazırlığı zahmetinden de kurtulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

sunnet-organizasyonu
sunnet
sunnet mevlidi
0 cevaplar

Cevapla


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir