Organizasyon Firmaları Derneği Başkanı Gültekin Tepe ile Sünnet Düğün Organizasyonları Hakkında Röportaj

gultekin-tepe

Sünnet Rehberi: Dernek bünyenizde Sünnet Organizasyonu yapan firmalar var mı?

Gültekin Tepe:  Evet var. Şöyle ki organizasyon firması dediğiniz zaman düğünden sünnete birçok organizasyonu yapan firma anlamına gelmektedir. Etkinlik sektöründe organizasyon işleri ile uğraşan firmalarımız genellikle düğün ile ilgileniyorsa bunun yanında sünnet, nişan, nikah, balo gibi diğer tüm organizasyonları da yapmaktadır.

Sünnet Rehberi: Bir sünnet düğünü organizasyonu kaça mal olmaktadır?

Gültekin Tepe: Tabi ki sünnet düğününün nerede yapılacağı ve kişi sayısına göre fiyat aralıkları değişmektedir. Örneğin beş yıldızlı bir otelde yapılan sünnet düğünü organizasyonu ile evin bahçesinde yapılan bir organizasyon aynı bütçeler ile yapılamamaktadır. Beş yıldızlı bir otelin havuz başında yapılan sünnet düğünü organizasyonlarında bile otelden otele yemek menü fiyatları değişmektedir. Ortalama menü fiyatlarını 150 TL olarak düşünürsek ki bu seçeceğimiz otele ve otelin menüsüne göre 300 TL ‘lere hatta daha da üzerine çıkabilir. Menü fiyatının üzerine birde organizasyon süsleme bedelini ve ses müzik ile sanatçı çıkacaksa sanatçı bedelini eklemek gerekir. Tabi bunun dışında fotoğrafçı, sünnet arabası, sünnette dağıtılacak hediyeler, çocukların eğlencesi ve bunun gibi birçok detay ile fiyat ortaya çıkmaktadır. Yemek hariç organizasyon bedelini de kişi başı 20 ila 100 TL arası düşünmekte fayda var.

Sünnet Rehberi: Sünnetin evlerin bahçesinde de yapılabileceğinden bahsettiniz, peki sünnet organizasyonun evimizin bahçesinde yaparsak önerileriniz ve bütçesi ne olur?

Gültekin Tepe: Eğer düğününüzü evinizin, yazlığınızın, sitenizin bahçesinde yada tutmuş olduğunuz bir boş alanda yapmak isterseniz o zamanda başka bütçeler karşınıza çıkacaktır. Böyle durumlarda organizasyon alanı size özgün olarak yeniden tasarlanıp bahçeniz bambaşka bir kıyafete bürünüp harika bir düğün mekanına dönecektir. Bu tür organizasyonların hem avantajı hem de dezavantajı vardır şöyle ki; kendi bahçenizde yaptığınız bir organizasyonda tüm ipler sizin elinizdedir her şeyi ince ince detaylandırabilir, gönlünüze göre bir organizasyon organize edebilirsiniz. Eşinize dostunuza bahçenizde harika bir düğün yaşatabilirsiniz, menüyü kendiniz seçer ve organizatör ile birlikte her detayı tasarlayabilirsiniz. Bu anlattıklarım işin güzel ve keyifli kısmı, birde zor olan tarafı var. Zor olan tarafı biraz daha fazla yorulacak ve bütçenizi biraz arttıracaksınız.

Sünnet Rehberi: Neden bütçemiz artsın ki evimizin bahçesinde yapıyoruz?

Gültekin Tepe : ( hafif bir gülümseme) Haklısınız. Evinizin bahçesinde yaptığınız için bütçe biraz daha az çıkmalı diye bekliyorsunuz fakat organizasyon firmaları o bahçeyi yeniden tasarlayıp bir düğün bahçesi haline getireceğinden dolayı biraz bütçe artabilir ama bütçenize göre menü fiyatına 150 – 250 TL gibi bedeller ödemek zorunda da kalmazsınız. Sadece organizasyon ve süsleme bütçesi biraz artacaktır. Menüyü zevkinize göre tercih edebileceksiniz.

Sünnet Rehberi: Peki böyle bir sünnet organizasyonu kişi başı ne kadara yapılır.

Gültekin Tepe:  O zaman şöyle tarif edeyim. Diyelim ki 200 kişilik bir sünnet düğünü organizasyonunu bahçemizde yada bulduğumuz boş bir alanda yapacağız, ihtiyacımız olanları söyle bir sıralayalım. Masa sandalye, yemek organizasyonu, alanın süslenmesi, ses ve müzik, çocukların eğlencesi vesaire.  Şimdi bunları ücretlendirelim. İkiyüz adet Ahşap tifani sandalye seçtiğimizi düşünelim, masalarımız örtülü masa olsun,  masa ortasına canlı çiçekli şamdanlardan seçelim, menümüzü ise barbekü seçtiğimizi düşünüp birde dj ile eğlenirsek tamamdır. Çocuklar içinde palyaço, kukla sihirbaz, pamuk şeker derken kişi başı yaklaşık 100 TL civarına çıkmaktadır. Yani 20,000 TL’ye bahçenizde orta karar şık bir sünnet düğünü organize edebilirsiniz.

Sünnet Rehberi: Biraz yüksek değil mi?

Gültekin Tepe: (yine güldü) Değil. Neden biliyor musunuz? Çünkü sezonda Cumartesi günü düğün salonunda bir düğün yapmak isteseniz bile en az 5 – 10 bin lira sizden pastalı düğün için istenecektir. Fakat siz 20,000 TL ‘ye yemekli, süslemeli, müzikli, palyaçolu harika bir düğün organize etmektesiniz.

Sünnet Rehberi: Peki ikna oldum. Sünnet düğünü yapacak ebeveynlere ne önerirsiniz?

Gültekin Tepe:  En önemli önerim erken rezervasyon yaptırmalarıdır. Hem düğünü yapacakları mekana, hem de organizasyon firmasına erken rezervasyon yaptırıp günlerini almaları ve sonra diğer işlemlerini halletmelerini öneririm. Ayrıca her zaman söylediğim gibi düğünü yaptırtacakları organizasyon firmasını gidip ziyaret etmelerini ve hem mekan ile hem de salon ile detaylı sözleşme yapmalarını önemle öneririm.

Sünnet Rehberi: Sözleşme meselesini neden bu kadar üstüne bastıra bastıra söylediniz?

Gültekin Tepe: Dernek olarak bazen müşterilerimizden şikayet alıyoruz.  Organizasyonumuz için anlaştığımız ürünler gelmedi farklı ürünler geldi ve bunun gibi şikayetler, o yüzden iki tarafı da korumak amacı ile sözleşme yapılmasını öneriyorum.

Sünnet Rehberi: Sünnet ile ilgili olarak Aklınıza gelen ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Gültekin Tepe: Bundan en az sekiz on yıl önce çok lüks bir mekanda yapılan bir sünnet düğünü organizasyonunda sünnet çocuğunun babasını arkadaşları çok içki içirip sarhoş ettiler, tabi ki kendileri de çok sarhoş oldu düğünün bitmesine bir saat kala saat 23:00 suları bu masada bir Fenerbahçe Galatasaray sohbeti açıldı ki o anda da sahnede çok ünlü bir sanatçı şarkı söylemekte. Fakat Fenerbahçe Galatasaray derken iş biraz büyüdü ve küfürleşmeye dönüştü baş aktör ise Sünnet çocuğunun babasıydı.

Sünnet Rehberi: Fena bir anıymış gerçekten. Sohbetiniz ve vermiş olduğunuz bilgileriniz için çok teşekkür ederiz.  Son olarak Sünnete dair söylemek istediniz birşeyler var mı?

Gültekin Tepe:  Öncelikle bende çok teşekkür ederim. Benim son söyleyeceğim sünnet düğünü çocuklar içindir, sünnet organizasyonunda kendi eğlencenize ne kadar bütçe ayırıyorsanız en az o kadarını da çocuklarınızın eğlencesine ayırmanızı istiyorum.  En güzel sünnet organizasyonu sizinki olması dileklerimle.

Benzer Yazılar

sunnet-takimi-fiyatlari
sunnet-elbise
0 cevaplar

Cevapla


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir