sunnet-zorunlu-mudur

Sünnet Zorunlu Mudur?

Günümüzde sıkça karşılaştığımız ve her Müslüman bireyin bu aşamadan geçtiği sünnet insanlarda bir soru işareti bırakıyor bu soruların başında da sünnet zorunlu mu? Sorusu geliyor. Sünnet olmaya az bir süre kalan kişiler bu soru merak eder. Sünnetin verdiği korku yüzünden sünnet olmak istemeyenlerin kafasında oluşan büyük sorulardan biridir sünnet zorunlu mu? Sorusu.

Peki Sünnet Zorunlu mu?

Dinimizde sünnet konusunda oldukça durulmuştur ve hatta Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet (s.a.v.) sünnet olmayı fıtrat olarak bildirmiştir. Kuran-ı Kerimde bir hadiste de şöyle buyurulur “Sünnet olmak erkekler için sünnettir”.  Hz. İbrahim 80 yaşında iken sünnet emri geldiğinde gecikmemek için balta ile sünnet görevini yerine getirmiştir. Son peygamberimiz Hz. Muhammet (s.a.v.) o zamanlarda 70 – 80 yaşlarında bile olsanız sünnet olmalarını istemiştir. Yani sünnet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet (s.a.v.) bir adetidir.

Sünnet olmak aynı zamanda insanın sağlığında da oldukça etkilidir. Sünnet olmayan, sünnet görevini yerine getirmeyen insanlarda çeşitli sayılarda hastalıklar göründüğü tespit edilmiş. İnsan sağlığı içinde sünnet oldukça faydalıdır ve hatta günümüzde çoğu Hristiyanlar kendilerini ve çocuklarını sağlık sebebi ile sünnet ettirmektedirler.

Yani sünnet zorunlu mudur? Derseniz bizce zorunludur. Müslüman her erkeğin hem dini açıdan hem de sağlık açısından yapması gereken sünnetlerden biridir.

Benzer Yazılar

sunnet-dugunu-dekorasyonu
sunnet-kulodu-fiyatlari
sunnet-straforu
0 cevaplar

Cevapla


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir